Esselte Customizable 2 D-Ring Binder 30 mm Rings 5.1 cm Spine White
€2.99
Call from Monday to Friday
8:30 a.m. to 5:30 p.m.
(BE) +32(0)71 25 85 81
(LU)+352 20 30 15 72
The Esselte customizable D-ring binder is designed for efficient document organization in A4 format (25.3 x 31.9 cm). Perfect for presentations or office use, it features a white finish, clear pockets for customization, and robust construction.
Insert documents easily using the 4 D-ring mechanism, which provides stable storage and smooth page turning. Personalize the binder by sliding your own sheets into the transparent pockets on the cover and spine, making it ideal for projects, catalogues, or presentations.
mvm-dt-2025-07-07
| Ecological | Oui |
|---|---|
| Brand | Esselte |
| Diameter detail | 30 mm |
| Diameter | Entre 30 - 39 mm |
| Format | A4 |
| Colour | Blanc |
| Back width | = < 8 cm |
| Rings | 4 anneaux en D |
| Ecolabel | FSC Recyclé crédit |
| Product material | Recouvert de PP |